Koło Dziennikarskie

JAK EKONOMIŚCI STUDIUJĄ?


Dnia 22 kwietnia 2015 r. uczniowie z klasy drugiej i przedstawiciele z klasy trzeciej Technikum Ekonomicznego ZS im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy wraz z opiekunami (panią Kingą Paplą - Kielarską, Katarzyną Zielińską, Haliną Andrzejczak oraz panem Markiem Majewskim) udali się na Dni Otwarte Uniwersytetu Łódzkiego Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego na okoliczność odbywającego się tam XV Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki (20 - 27 kwietnia). Poszerzenie wiedzy i zdobycie nowych doświadczeń z zakresu nauk ekonomicznych oraz udział w warsztatach i wykładach tematycznych był głównym powodem naszego wyjazdu. Każdy z uczniów został przydzielony do poszczególnych grup, by wziąć udział w wybranych spotkaniach z wykładowcami uczelni.
Pierwszy wykład odbył się o godzinie 10.40 i dotyczył bardzo aktualnego problemu: Ile prawdy jest w reklamie. Wykładowca p. Tomasz Sosnowski przybliżył słuchaczom tajniki reklamy, jej główne założenia i cele. Zaprezentował kilka przykładowych spotów reklamowych, omówił ich wady i zalety. Atmosfera była miła i każdy z zainteresowaniem słuchał prowadzącego zajęcia.
Kolejny wykład nt.: Bankowość – mity i fakty został przeprowadzony przez małżeństwo - doktorów Świerczyńskich. Ich prelekcja poruszała następujące zagadnienia:
* Mity i fakty o bankowości;
* Czy możemy ufać reklamom ?
* Czy nasze pieniądze w banku są bezpieczne? Warto podkreślić, iż największym zainteresowaniem cieszył się wykład, który prowadził student 3 roku Informatyki i Ekonometrii - Maciej Pakoca. Na tę prelekcję udała się cała grupa z naszej szkoły. Nadrzędnym tematem spotkania było przybliżenie zainteresowanym sposobów gry skutecznej i przynoszącej wygraną (Jak grać, żeby wygrać?). Wykładowca ogłosił także konkurs dla uczniów. Zwyciężyć nie było łatwo, jednak udało się to naszemu koledze z II TEK - Piotrowi Łuczakowi. W nagrodę za ,,bystrość umysłu’’ Piotr otrzymał książkowy upominek. Mamy nadzieję, że w przyszłości nasz kolega będzie studentem właśnie tego wydziału.
Mieliśmy także przerwę na zwiedzanie, odpoczynek przed kolejnym wykładem. Odwiedzający Uniwersytet zostali zaproszeni na skromny poczęstunek (kanapki i napoje). Ponadto mogliśmy zwiedzać zakątki uczelni, poznawać miejsca i zwyczaje studentów. Po przerwie, w największej sali, tj. w imponującej swoim wyposażeniem auli odbyło się spotkanie z władzami Uniwersytetu. Licznie zgromadzoną młodzież szkół ponadgimnazjalnych przywitał Dziekan wydziału dr hab. Paweł Starosta, który w swoim przemówieniu chciał przybliżyć słuchaczom ofertę kształceniową uczelni. Opowiadał m.in. o osiągnięciach Uniwersytetu, jego wydziałach, celach i efektywności kształcenia. Zachęcał wszystkich do rozpoczęcia nauki na tym właśnie Uniwersytecie. Każdy z obecnych otrzymał upominki (długopisy, ulotki i kalendarze). 
Śmiało możemy stwierdzić, iż celem wycieczki było przybliżenie uczniom naszej szkoły jak w praktyce funkcjonuje uczelnia wyższa, co może zaoferować przyszłym studentom Wydział Ekonomiczno – Socjologiczny UŁ, jak bardzo ważny jest wybór odpowiedniego kierunku studiów. Przez jeden dzień uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi studenci spędzając czas na wykładach i warsztatach. Była to swoista lekcja, dzięki której wzbogaciliśmy wiedzę dotyczącą trafnego rozpoznawania swoich predyspozycji, umiejętnego planowania własnego wykształcenia oraz kwalifikacji zawodowych. Czekamy na kolejne wyjazdy tematyczne!

MARTA BULEWICZ
IZA FRONTCZAK 
ADAM DĘBIŃSKI 
KL. II TEK

POŚWIĘCENIE NIE ZNA GRANIC

28 października klasy mundurowe z naszej szkoły miały okazję zobaczyć film autorstwa Jana Komasy pt. „Miasto 44”. Powstanie Warszawskie jest jednym z najważniejszych, wydarzeń historycznych w dziejach Polski. Film, który mieliśmy okazję obejrzeć w łódzkim kinie Cinema-City, jest swoistym hołdem dla wielu „cichych” bohaterów. Honorowy patronat nad filmem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Zdjęcia do filmu trwały równo 63 dni, czyli tyle, ile powstanie warszawskie. Ten zryw narodowościowy „pochłonął” tysiące ofiar.
19 września tego roku odbyła się premiera filmu „Miasto 44”. Przez plan przewinęło ponad 3000 statystów. Budową dekoracji zajęło się 10 odrębnych ekip, które do zainscenizowania zniszczonego miasta użyły 5 tys. ton gruzu. Obsada filmu została wybrana w serii ogólnopolskich castingów, w których wzięło udział ponad 7000 osób. W rolę „Beksy” wcielił się Antek Królikowski. Maurycy Popiel odegrał rolę „Górala”. „Miasto 44” to film o miłości, młodości i walce. Naszym skromnym zdaniem „Miasto 44” jest jedną z lepszych inscenizacji walk do jakich doszło na terenie naszego państwa. Każda ze scen skupia uwagę widza. Efekty specjalne, dodają „magii” całej historii. Scena erotyczna pomiędzy Stefanem a Kamą została wzbogacona dubstep’ową muzyką autorstwa Skrillexa. W postać Kamy wcieliła się Anna Próchniak. Pocałunek Stefana i „Biedronki” w efekcie slow motion tworzył romantyczny nastrój. Rola „Biedronki” została odegrana w urzekający sposób przez Zofię Wichłacz, nagrodzoną podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Gdyni, za tę kreację właśnie. Sceny miłosne ukazują nam fakt, iż ludzie mimo nieustannych bojów o Polskę potrzebowali bliskości drugiej osoby, która dawała im siłę do dalszej walki. W filmie śledzimy też historię miłosngo „starcia” o względy Stefana, w którego postać wcielił się Józef Pawłowski. Z jednej strony „Biedronka”, która była gotowa poświęcić swoje życie, by uratować ukochanego, zaś z drugiej pełna temperamentu Kama, której wdziękom nie oparł się Stefan. „Biedronka” swoje „złamane serce” postanowiła scalić, poprzez opiekę nad poszkodowanymi dziećmi, przebywającymi w szpitalu. W tej produkcji ważną rolę odgrywa również przyjaźń. Bardzo wzruszył nas moment, w którym „Beksa” chcąc ocalić życie swojego przyjaciela Stefana, stał się „żywą tarczą”… Dzięki takiej postawie, poświęcenia, które nie ma granic Stefanowi udało się przeżyć.
Film składa się z kilku interesujących wątków, które razem tworzą idealną całość. Idąc do kina nie spodziewaliśmy się tego, iż wywrze na nas tak ogromne wrażenie. Wzruszenie na nim jest chyba najlepszym potwierdzeniem tego, iż dotarł do najgłębiej skrywanych pokładów wrażliwości widza. Jeśli chcesz iść do kina i zastanawiasz się „Jaki wybrać film?”… serdecznie i z pełną odpowiedzialnością polecamy film „Miasto 44”.
EWELINA ZAREMBSKA 
FABIAN ZARZYCKI
KL. II DLO

Tytuł nie czyni z człowieka najlepszego

Pani Bogumiła Sadokierska – nauczyciel przedmiotów informatycznych w Zespole Szkół im. Jadwigi Grodzkiej. Wielu uczniom sala nr 46 kojarzy się właśnie z nią – przyjazną  oraz pogodną  osobą. Uczniowie nie tylko korzystają z pomocy nauczycielki, ale umieją docenić jej trud i  poświęcenie  pracy zawodowej. W konkursie na Wychowawcę Roku 2012  uzyskała najwięcej głosów  ze  wszystkich uczestników w całym województwie łódzkim!!!. Śmiało można rzec, iż rozłożyła konkurentki z innych szkół na łopatki, o czym świadczy miażdżąca wręcz przewaga głosów, jakie uzyskała. Z Panią Bogumiłą wywiad przeprowadziły uczennice klasy ID LO: Karolina  Rusek i Katarzyna Graczyk.

Karolina Rusek: Gratulujemy Pani sukcesu i tytułu Wychowawcy Roku 2012 w województwie łódzkim!
Bogumiła Sadokierska:
Dziękuję.

Katarzyna Graczyk: Czy zaskoczyła Panią nominacja na Wychowawcę Roku?
B. S.:
Ucieszyłam się z nominacji. Nie sądziłam, że z całego województwa łódzkiego akurat naszej szkole uda się „wybić” i że dwie nauczycielki z „Grodzkiej” będą nominowane.

K.R.: Jak czuje się Pani wśród najlepszych?
B. S.:
Moim zdaniem tytuł nie czyni z człowieka najlepszego.

K.G.: Jaki był Pani stosunek do konkurentek?
B. S.:
Nigdy nie odrzuca się konkurencji, konkurs traktowałam w kategorii będzie co będzie. Nie spodziewałam się, że wygram. W ostatnich dniach prowadziła Pani Katarzyna Andrzejczak, tym większe było moje zaskoczenie po zakończeniu głosowania.

K.R.: Myśli Pani, że liczbę głosów zawdzięcza Pani swoim wychowankom czy całej szkole?
B. S.:
Moja klasa mnie bardzo wspierała w rankingu, ale inni uczniowie, nie tylko ci, których uczę, również. Miło jest wiedzieć, że praca, która wykonuję jest doceniana. Dzięki temu wiem, że dobrze obrałam moją drogę życiową.

K.G.: Otrzymała Pani tysiące głosów i tym samym zmiażdżyła konkurencję. Jak Pani myśli, czemu zawdzięcza Pani tak wielkie uznanie wśród młodzieży? Czuje się Pani szczególnie wyróżniona?
B. S.:
Cieszę się bardzo z takiego poparcia, praca nauczyciela zawsze dawała i daje mi wiele satysfakcji. To właśnie praca z młodzieżą sprawia, że człowiek czuje się potrzebny. Czemu zawdzięczam takie uznanie, hmm… Szczerze mówiąc to nie wiem. To było głosowanie nie potrafię ocenić, czym kierowały się osoby głosujące na mnie, wiem tylko, że jest mi bardzo miło z powodu takiego wyróżnienia. Jestem jaka jestem i chyba nigdy się nie zmienię (śmiech). Zawsze staram się z uczniami rozmawiać, doradzić czy pomóc i być może to jest zasługą tych głosów. Nie wiem. Oczywiście, że czuje się wyróżniona i dalej będę wykonywała swoją pracę najlepiej jak potrafię.

K.R.: Jak wspomina Pani galę i wizytę u prezydenta Bronisława Komorowskiego?
B. S.:
Gala to coś, co zostanie w moim sercu do końca życia, coś takiego nie zdarza się dwa razy (śmiech). Nigdy nie przypuszczałam, że kiedyś będę w Pałacu Prezydenckim, że uścisnę rękę prezydentowi, zamienię znim słowo. Jest to coś, za co będę wdzięczna wszystkim tym, którzy na mnie głosowali. Nikt z tych osób, które wysłały na mnie choć jednego smsa, chyba nie przypuszczał jak wielką niespodziankę mi sprawi i pozwoli spełnić jedno zniewielu marzeń, jakie mam, a mianowicie znaleźć się w tak zacnym towarzystwie, w Pałacu. Emocje jakie panowały, były ogromne, do końca nie przypuszczałam, że zaszczyci nas sam Prezydent RP. Na szczęście nie spadłam z wrażenia ze schodów (śmiech) i wszystko się udało.

K.G.: Czy chciałaby Pani coś przekazać uczniom?
B. S.:
Człowiek w swej pracy często napotyka na jakieś przeszkody, z którymi musi walczyć, często jest niedoceniany. Jednak przychodzi taki dzień, który nagradza mu  wszystkie upadki. Najważniejsze jest jednak to, żeby do końca być samym z sobą uczciwym i jak mówi hasło konkursu grać fair play.

K.R.: Dziękujemy za udzielenie nam wywiadu.
K. G.: Szczególnie za poświęcony czas, którego zapewne wciąż Pani brakuje.
B. S.:
Dziękuję również.

Kreator stron internetowych - przetestuj